zprávy 10. - 14.1. 2022

Milí rodiče,                                                                                                                                                                           vítejte v druhovém lednovém týdnu. S dětmi jsme přivítali rok 2022 a postupně jsme se zase rozkoukali ve škole. Ve středu jsme se také potkali všichni, tak snad nám to co nejdéle vydrží.

Různé

V pátek nás navštívili lektoři z hudebního souboru Rolnička. Některé děti dostaly pozvánku do sboru. Záleží na Vás, jak nabídku zvážíte. Pokud by měl ještě někdo z dětí zájem, tak vám přihlášku mohu poslat.

11.1. proběhne ve škole sběr baterií. Děti je mohou přinést mně a já je pak za třídu odevzdám. Některé děti je už přinesly a tímto tedy děkuji.

13.1. proběhne ve škole sběr papíru. Děti mohou nosit starý papír od 7.00 do 7.55 hodin vedle hlavního vchodu do školy, kde parkují auta.

Všem, kteří se do akcí zapojí předem děkuji. Zároveň rozumím tomu, že pokud třídíte průběžně, tak doma třeba nic nemáte.

Děti si měly minulý týden donést bačkory, věci na převlečení do družiny (pokud používají), tělocvik, pracovní sešity a knížku na čtení do lavice. Snad vše máme, pouze stále někomu chybí vlastní knížka.

Opět se testujeme v pondělí a ve čtvrtek. O dalším testování Vás pak budu informovat. Sledujte také stránky školy. Nařízení se ohledně karantény mají v úterý 11.1. měnit. Pokud bude cokoliv aktuálního, napíšu na skupinu.

Co nás čeká

Protože je nový rok, tak se s dětmi budeme věnovat kalendáři a času. Budeme si společně povídat a dělat aktivity k dělení roku – zopakujeme si roční období, měsíce, dny a hodiny. Dnes děti dostanou čtení  - Strýc Ruda a veselé měsíce. Protože se nám pomalu blíží další vysvědčení, tak se děti tento týden pokusí složit dvě čarodějnické zkoušky z matematiky a českého jazyka. Všechno si společně s dětmi zopakujeme a na vše se připravíme. Dětem jsem o tom říkala už minulý týden a každý den jsme něco opakovali. V úterý nás čeká zkouška z českého jazyka a ve středu pak z matematiky. Posílám i Vám přehled toho, co se objeví, kdybyste třeba ještě s dětmi chtěli opakovat a abyste věděli, co by už měly zvládnout. Český jazyk si napíšeme v úterý a matematiku ve středu.

Český jazyk – přečíst si krátký text a určit počet vět, rozdělit větu na jednotlivá slova a správně ji přepsat (velké písmeno na začátku věty, znaménko na konci), seřadit několik slov podle abecedy, určit druh věty a znaménko (OTRP – oznamovací, tázací, přací a rozkazovací), určit slova nadřazená a podřazená (sporty – plavání, lyžování, hokej, pampeliška, tulipán, růže – květiny), opaky nebo-li antonyma (noc – den, blízko – daleko,…), slova mnohoznačná nebo-li homonyma – koruna – součást ozdoby na hlavě, penízek, koruna stromu,…) a určování samohlásek a souhlásek – společně s dětmi kódujeme slova – samohlásky značíme kolečkem, souhlásky křížkem – sova – xoxo

Matematika - + a – do dvaceti (9 + 8, 15 – 6,…), porovnávání čísel větší, menší, =, + a – celých desítek (30 + 40, 90 – 60,…), zaokrouhlování na desítky , počítání se závorkami – pravidlo – závorka má přednost ( 12 + (9 – 6)=,…) a slovní úloha – děti by měly umět vytvořit příklad a zapsat odpověď.

Jinak se budeme věnovat dělení hlásek a zaměříme se hlavně na tvrdé a měkké souhlásky a slabiky. Také se budeme více věnovat hodinám a určování času.

To je ode mě vše. Mějte se fajn a v případě potřeby pište, volejte. Mirka Černá