REPUBLIKOVÉ FINÁLE SAZKA OLYMPIJSKÉHO VÍCEBOJE

V průběhu loňského školního roku se konalo několik kol Sazka olympijského víceboje. Konkrétně to byla kola obvodní, které jsme vyhráli a kolo celopražské (krajské), kde naše družstvo skončilo 5., ale někteří jednotlivci si odnesli i medaile.

Do republikového finále postoupili vítězové krajských kol, které doplnili jednotlivci s nejvyšším počtem získaných bodů v republice. Mezi nimi jsme měli i dvě naše reprezentantky z 8. tříd.

Finále se konalo na atletickém stadionu VUT v Brně od středy 5. září do pátku 7. září.  Závodilo se v desetiboji, jehož součástí byl běh na 60m, skok daleký, hod medicinbalem, shyby, kliky a leh sedy po dobu 2 minut, trojskok snožmo, hod kriketovým míčkem, přeskoky přes švihadlo a běh na 1000m. Výkony žáků byly přepočteny podle tabulek na body. V konkurenci 75 nejlepších dívek v republice vybojovala Pavlína Sosnová z VIII. C 6. místo a Sára Bláhová z VIII. B dokonce 2. místo.

Závody žáků základních škol po oba soutěžní dny doplňoval bohatý doprovodný program, jehož součástí byla například ukázka činnosti Armády ČR  a Policie ČR. A protože hlavním partnerem soutěže je Český olympijský výbor, nemohli chybět ani naši současní a bývalí olympionici.

Celkově se republikového finále zúčastnilo 57 aktivních či bývalých sportovců, mezi kterými nechyběl jeden z ambasadorů projektu kanoista Josef Dostál, a dále také olympijský vítěz Martin Doktor, dálkař Radek Juška, mistryně světa a bronzová medailistka o OH z Atlanty Šárka Kašpárková a další.

Pro veřejnost byla kromě autogramiády sportovců připravená také #BeActive vesnička, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet sporty pro hendikepované a se samotnými sportovci se také osobně potkat. „K dispozici byla stanoviště pro sporty jako handbike, běh poslepu, střelba vzduchovou pistolí nebo oblíbený golf,“ vypočítala Martina Voříšková, ředitelka České olympijské nadace.

Finále Odznaku všestrannosti, které probíhá jako zahajovací událost ke čtvrtému ročníku Evropského týdne sportu, začalo slavnostním zahájením ve čtvrtek od 9:00 a končilo v pátek odpoledne vyhlášením vítězů. Zúčastnilo se ho 616 mladých sportovců ze 187 škol po celé republice.

„Republikové finále je prestižní záležitostí. Jsou na něm ti nejtalentovanější školáci a dohlíží na ně sportovci, kteří už mají za sebou účasti na olympiádě,“ říká Kašpárková.

Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle, aby motivovali děti ke sportu, všestrannosti a překonávání sebe sama.

Této soutěže se naše škola účastní již pravidelně a máme v ní díky VÁM, sportovcům, výborné jméno. Další ročník začne v únoru halovým pětibojem, který je jakousi generálkou na jarní postupová kola. A protože se chceme opět ukázat, je několik disciplín z Olympijského víceboje součástí i našeho školního desetiboje. Tak se nebojte, letos potrénujeme a pak všem vytřeme zrak!!!!