Národní banka

Dne 31. 3. jsme se se třídou vydali na exkurzi do národní banky. Před vstupem do banky jsme si prošli pasáž, kde byla vystavená umělecká díla. Poté jsme již zamířili do banky. Při vstupu do budovy nás čekala rutinní prohlídka, zda u sebe nemáme něco nebezpečného. Chvíli jsme čekali v krásné velké hlavní hale. Pak se nás ujal pan průvodce. S ním a s další školou jsme šli o patro níže. Nejdříve nás průvodce usadil do promítací místnosti a pustil na plátno krátký film. Ten se zabýval historií banky.

Pak nás průvodce vzal k trezoru, za kterým byla uložena velká zlatá mince. Ještě před vchodem nám pan průvodce vysvětloval mechanismus trezoru a přidal i vyprávění o našem prvním ministru financí, Rašínovi. Prošli jsme trezorovými dveřmi a přišli k druhé největší minci světa. Mince byla vyrobena v Jablonci na památku 100 let měny české, mince má hodnotu až 180 milionů. Od mince jsme se přesunuli k schránkám, kde nám zaměstnanec banky popisoval její fungování a mechanismus.

Později jsme měli dokonce možnost potěžkat si zlatou cihlu nebo zkoumat padělky peněz. Výlet byl pro všechny poučný a zajímavý minimálně už víme, kde se národní banka nachází. Doufáme, že to nebyl náš poslední výlet v tomto školním roce a těšíme se na další.

Jindřich Blábol, 8.B